پایپینگ

شروع موضوع توسط ejosh ‏10 آوریل 2017 در انجمن بازرسی لوله کشی صنعتی (PIPING)

 1. ejosh

  ejosh Administrator عضو کادر مدیریت

  تاریخ عضویت:
  ‏9 آوریل 2017
  ارسال ها:
  35
  تشکر شده:
  20
  سیستم پایپینگ شبکه‌ای از لوله‌ها (pipes) و اتصالات لوله (pipe fittings) و دیگر اجزای خاصی است که وظیفه مورد نیاز برای انتقال سیالات شامل مایعات، گاز و دوغاب را از یک محل به محل دیگر انجام می‌دهد. این یک روش موثر برای انتقال مایعات بدون تلفات قابل توجه در خواص و کیفیت مایع می‌باشد.

  شبکه لوله‌کشی تامین آب در خانه ما یک مثال معمول از سیستم پایپینگ است. به طور کلی مهندسی پایپینگ در سیستم‌های صنعتی زیر اعمال می‌شود.
  سیستم‌های لوله‌کشی سرویس ساختمان
  سیستم‌های پایپینگ برودتی و انتقال حرارت
  سیستم‌های پایپینگ حمل و توزیع مایع (خط لوله)
  سیستم‌های پایپینگ انتقال و توزیع گاز
  سیستم‌های پایپینگ نیروگاهی
  سیستم‌های پایپینگ فرآیندی
  سیستم‌های پایپینگ انتقال لجن

  محدوده مهندسی پایپینگ

  محدوده اصلی و تخصصی پایپینگ به شرح زیر است:
  طراحی و آنالیز پایپینگ (piping design and analysis)
  متریال پایپینگ (piping materials)
  اجرای پایپینگ (piping construction)
  بازرسی و تست پایپینگ (piping inspection and testing)
  راه‌اندازی پایپینگ (piping commissioning)
  تعمیر و نگهداری پایپینگ (piping maintenance)

  اجزای پایپینگ

  لوله

  لوله (pipe) یک استوانه توخالی است که برای هدایت یا انتقال سیالات (مایعات و گازها) از یک مکان به مکان دیگر به کار می‌رود. تفاوت اصلی بین لوله و تیوب (tube)، ابعاد مورد استفاده برای توصیف سایز لوله و سایز تیوب است. برای لوله، قطر داخلی (ID) تقریبا با اندازه نامی لوله (nominal pipe size) برای ضخامت دیواره استاندارد مطابقت دارد. برای تیوب، قطر خارجی (OD) نزدیک با سایز تیوب برابر است. در استانداردهای روز اروپا، لوله و تیوب به وسیله قطر خارجی و ضخامت دیوار توصیف می‌شوند. در صنعت پایپینگ سه نوع انتهای لوله استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرند: انتهای تخت (Plain Ends) یا PE، انتهای رزوه (Threaded Ends) یا TE و انتهای پخ خورده (Beveled Ends) یا BE.

  [​IMG]


  اتصالات لوله در آموزش پایپینگ

  فیتینگ یا اتصالات لوله (pipe fittings)، قطعاتی هستند که به انتهای لوله متصل می‌شوند و در سیستم پایپینگ ایجاد انعطاف‌پذیری می‌کنند. اتصالات معمولا برای تغییر جهت جریان، توزیع، افزایش یا کاهش ظرفیت جریان و اتصال به کار می‌روند. اتصالات متداول لوله عبارت‌اند از:  زانویی (elbow)
  خم (bend)
  برگردان (return)
  سه راهی (tee)
  چهار راهی (cross)
  کاهنده (reducer)
  درپوش (end cap)
  پلاگ (plug)
  یونیون (union)
  کوپلینگ (coupling)
  اولت (o’let)

  فلنج

  فلنج لوله (pipeflange) یک دیسک، برجستگی یا حلقه است که به لوله متصل است. اتصالات فلنجی به وسیله پیچ کردن دو فلنج به یکدیگر با قرار دادن یک واشر آب‌بندی بین آن‌ها برقرار می‌شوند. فلنج همچنین می‌تواند به عنوان یک حلقه در نظر گرفته شود که معمولا دارای سوراخ‌هایی برای پیچ است و به انتهای لوله یا تیوب پیچ یا جوش داده می‌شود تا امکان اتصال قطعات دیگر به لوله فراهم شود. فلنج‌ها دسترسی آسانی برای تعمیرات، تمیزکاری، بازرسی یا تغییرات فراهم می‌کنند. انواع بسیار زیادی از فلنج‌ها در سیستم‌های پایپینگ مورد استفاده می‌باشد:
  فلنج اسلیپ‌آن یا لغزشی (slip-on pipe flange)
  فلنج جوشی (weld neck pipe flange)
  فلنج کور (blind pipe flange)
  فلنج لپ‌جوینت (lap joint pipe flange)
  فلنج رزوه‌ای (threaded pipe flange)
  فلنج ساکتی جوشی (socket-weld pipe flange)
  فلنج کور عینکی (spectacle blinds)
  فلنج فاصله‌انداز (spacer flange)  ولو

  شیرها یا ولوها (valves) وسیله‌های مکانیکی هستند که جریان و فشار را در یک سیستم پایپینگ کنترل می‌کنند. ولوها اجزای ضروری هر سیستم پایپینگ می‌باشند. ولوهای معمول مورد استفاده عبارت‌اند از:  گیت ولو (gate valve)
  گلاب ولو (globe valve)
  پلاگ ولو (plug valve)
  بال ولو (ball valve)
  باترفلای ولو (butterfly valve)
  چک ولو (check valve)
  دیافراگم ولو (diaphragm valve)
  پینچ ولو (pinch valve)
  شیر اطمینان (pressure relief valve)
  شیر کنترلی (control valve)

  پیچ

  در صنعت پایپینگ، برای اتصالات فلنجی از استاد بولت (Stud Bolts) و ماشین بولت (Machine Bolts) استفاده می‌شود. استاد بولت یک میله رزوه شده با دو مهره شش وجهی سنگین است؛ در حالی که ماشین بولت دارای یک سر و یک مهره می‌باشد. انتخاب مواد پیچ بستگی به تطابق با متریال فلنج، شرایط سرویس، خواص مکانیکی و خواص دما بالا دارد.

  ساپورت لوله

  ساپورت‌های لوله (pipe supports)، قطعاتی از پایپینگ هستند که برای نگه داشتن و بالا بردن لوله از یک سازه نگه دارنده برای آرایش عمودی و افقی طراحی می‌شوند. گایدهای لوله (pipe guides) و اسلایدهای لوله (pipe slides) برای امکان حرکت طولی به دلیل انبساط انقباض لوله طراحی شده‌اند. ساپورت‌های کفشکی (shoe supports)، کلمپ‌های U، ترمزهای محوری (axial stops)، ساپورت‌های فنری (spring supports) چند مثال از ساپورت پایپینگ می‌باشد.  قطعات ویژه

  قطعات ویژه برای انجام وظایف خاصی به غیر از کاربردی پایپینگ ذکر شده در بالا استفاده می‌شوند. قطعات خاص معمول شامل صافی‌ها (strainers)، تله بخار (steam traps)، اتصالات انبساطی (expansion joints)، اوریفیس پلیت (orifice plates)، اوریفیس‌های محدود کننده (restriction orifices) می‌باشند.

  [​IMG]
   

به اشتراک بگذارید