لوله کشی صنعتی (piping) 3

شروع موضوع توسط ejosh ‏10 آوریل 2017 در انجمن بازرسی لوله کشی صنعتی (PIPING)

 1. ejosh

  ejosh Administrator عضو کادر مدیریت

  تاریخ عضویت:
  ‏9 آوریل 2017
  ارسال ها:
  35
  تشکر شده:
  20
  لولهکشی بالای زمین: به جز ایستگاه پمپاژ خطوط لوله مجرای فاضلاب و… باید بالای زمین باشد.

  نحوه نصب لولهها بسته به معیار طراحی متغیر است. مواردی که در پایپینگ باید رعایت شود شرح داده شده است:

  مقدار انبساط تجهیزات باید مورد توجه قرار گیرد.
  تجهیزاتی که الکتروموتور دارند به عکس العمل نازل کمتری احتیاج دارند. پس باید تکیهگاه لوله به نازل نزدیک باشد تا بار روی نازل کاهش یابد.
  لولهها باید در ارتفاعات یکسانی باشند.
  اگر لوله به بالا یا پایین میرود باید در نقاط بالا هواگیر، و در نقاط پایین امکان تخلیه سیال باشد.
  حداقل ارتفاع لوله باید 2.1متر باشد.
  در قسمتهایی که نیاز به تعمیر و نگهداری دارند نباید لولهکشی انجام شود.
  قسمتهایی که نیاز به بازدید دارند باید طراحی به گونهای باشد که فضای کافی برای دسترسی وجود داشته باشد.

  6-طراحی مدرک Plot Plan:

  Plot Plan عبارتست از یک نقشه آرایش یافته که مشخص کننده محدوده کار یک کارخانه، جاده، تجهیزات و محل قرار گیری آنها، ساختمان صنعتی و غیر صنعتی و… است. آنها در چند مرحله از برداشت اولیه تا سندهای اندازه گذاری شده در مرحله ساخت، ایجاد میشوند. Plot Plan نهایی تمام اجزا را با شماره مخصوص مشخص میکند و بصورت دوبعدی میباشد. Plot Plan یکی از مدرکهای مهم میباشد که طی فاز مهندسی ایجاد میشود و از آن برای جانمایی تجهیزات و همچنین ثبت فعالیت مهندسی و ساخت استفاده میگردد. هدف نهایی ایجاد یک نقشه مطمئن و مقرون به صرفه است که حداقل 25 سال مورد استفاده قرار گیرد. Plot Plan اغلب توسط فرآیندشان مشخص میشود که اساسا به دو دسته تقسیم میشوند.

  آرایش افقی برای نصب روی سطوح که این آرایش در یک محیط مستطیلی قرار میگیرد. مزیت آن این است که تجهیزات روی زمین قرار میگیرند و ساخت آن آسانتر است و عیب آن مقدار قابل توجه سطح مورد نیاز و مسیرهای طولانی خطوط است.
  آرایش عمودی جهت نصب روی سازه: در این آرایش تجهیزات بر روی سازه فولادی و بتنی نصب میشود. مزیت آن آرایش اندک زمین مورد نیاز و قابلیت محصور بندی تجهیزات است. عیب آن در مورد اپراتور و دسترسی جهت نگهداری است.

  طراح هنگام جانمایی تجهیزات باید فاکتورهای متعددی را درنظر آورد. این موارد عبارتند از:

  لوله کشی اقتصادی: ابتدا دیاگرام به گروه کوچکتر تجهیزات تقسیم شده و و دستگاهها و کل مجموعه طوری آرایش مییابند که اقتصادیترین ارتباط بین سیستمها برقرار گردد.
  محدودیت جانمایی کارخانه: مشخص کننده فاصله مورد نیاز بین تجهیزات و محدودیت فاصله ارتفاعی اپراتور و نگهداری میباشد.
  براورده ساختن نیازهای فرآیند
  عملکرد مشترک: تجهیزاتی که نیاز به توجه مستمر اپراتور دارند یا دارای تاسیسات و امکانات نگهداری مشابه هستند، در یک فضا قرار میگیرند.
  در دسترس بودن زمین
  سایز تجهیزات: طراح تجهیزات بزرگتر را در مرکز قرار داده و سایر تجهیزات را اطراف آن جانمایی میکند.
  امکانات زیر زمینی
  شرایط آب و هوایی
  بسترهای لوله: سازهای فولادی است که میتواند جهت تامین ظرفیت سیستم مورد نیاز برای یک سرویس بصورت یک یا چند طبقه ساخته شود. آرایش بستر لوله متاثر از چیدمان تجهیزات، ظرایط سایت، درخواست کارفرما و اقتصاد خواهد بود. حالت ایدهآل یک آرایش مستقیم است.
  جادهها، راهها دسترسی، پیادهروها: مسیرهای دسترسی باید در داخل واحد و به منظور دسترسی به آیتمهایی که نیاز به سرویس دارند، تعبیه گردد.
  ساختمانها
  فاصله تجهیزات: آخرین قدم فاصله بندی و ساپورت بندی تجهیزات میباشد. طراح باید قبل از تایید آرایش نهایی با یک مهندس فرایند مشاوره نماید تا سایز لولهها را بداند.

  7-نقشه ها و مدارک مورد نیاز در طراحی پایپینگ

  به منظور انجام فعالیتهای مربوط به یک پروژه لازم است یک تیم پروژه زیر نظر مدیر پروژه مشغول شوند. مدیر پروژه مسئول و کنترل کننده فعالیتها میباشد. از جمله مسئولیت او تحلیل تنش، طراحی تکیهگاه و پیشگیری از واماندگی سیال و… میباشد. مدارک مورد استفاده در مهندسی پایپینگ در زیر شرح داده شده است.

  دیاگرام فرآیند یا جریان (P.F.D): پایه و اساس هرگونه طراحی پایپینگ که توسط مهندس شیمی طراحی میشود. این دیاگرام در مرحله Basic Design طراحی میشود و تجهیزات و ارتباطات رابه همراه اطلاعات فرآیندی نمایش میدهد.

  دیاگرام لولهکشی به همراه ابزار دقیق (P&ID): سندی که براساس دیاگرام فرآیند پایه ریزی میشود. این دیاگرام مشخصات فرآیندی تجهیزات مورد نیاز لولهکشی، نحوه اتصالات لولهها، سیستم عایق بندی، سایز لوله، جهت جریان و خطوط شیبدار را بر اساس شماره خطها نشان میدهد.
  لیست خط: اعداد نشانگر شماره خط به منظور مشخص شدن در لیست خط میباشند. لیست خط شامل تمام خطوط پروژه است که با توجه به اعداد نشانگر طبقه بندی میشود که تمام پارامترهای طراحی خط شامل قطر، ضخامت، دما و جنس و نوع سیال و… را در بر میگیرد.
  لیست تجهیزات: لیست کردن تجهیزات با شمارهبندی و توضیحات فرآیندی
  Piping specification: در انجام پروژه طراحی کارخانه نیاز به مدارکی است که محدودیتهای کاری را در طراحی و خرید و… را مشخص کند. از جمله این مدارک میتوان به Insulation Specification، Painting Specification، Supporting Specification اشاره کرد. برای جلوگیری از اتلاف وقت، سلیقهای نشدن پروژه، مسائل اقتصادی و جلوگیری از اشتباه فنی در مسائل دارای اهمیت در قسمت مهندسی پروژه نوشته میشود.
  Plot Plan: در واقع همان جانمایی تجهیزات است.
  نقشه طراحی پایپینگ: این نقشه مسیر و شکل دقیق سیستم پایپینگ را نشان میدهد و اصلی ترین سند مورد استفاده توسط مهندس پایپینگ است. این نقشه شامل نمای بالا و جانب است.
  مدل اشل و نقشه مرکب: نقشههای مرکب ترکیبی از نقشههای سازهای، سیستم پایپینگ، سیستم HVAC و تجهیزات میباشد که امکان استفاده موثر از فضای موجود را فراهم میکند. مدل اشل در واقع نسخه کاهش یافته از پروژه است که شامل تجهیزات و سازه پایپینگ است. این نحوه نمایش در طراحی و ساخت و نصب کمک میکند.
  نقشه ایزومتریک پایپینگ: نمایش سه بعدی از سیستم پایپینگ است و زمانی استفاده میشود که نمایش مفهومی و طرح کلی مهمتر از ابعاد دقیق اشل میباشد. این نقشهها در نصب و راه اندازی پایپینگ و مدلهای تحلیل تنش بکار میروند.
  ایزومتریک ساپورت: موقعیت ساختمانها و جهت حداقل کردن تعداد قیود انجام میگیرد. موارد زیر باید در نقشهها پوشش داده شود.

  نشان دادن سیستم مختصات Global
  سیستم پایپینگ باید به یک ساختمان مبنا مشخص شود.
  انتخاب نقاط گرهای لوله در نقاطی که درای خیز بالایی هستند.
  موقعیت، کارکرد و راستای عکس العمل تکیهگاهها باید مشخص شود.
  تعیین ابعاد بین نقاط گرهای

  نقشههای بازرسی سیستم در حال سرویس: هنگامی که سیستم در حال کار است باید بسته به حساسیت سیستم مراقبت ویژهای صورت گیرد. این نقشه به منظور کمک به گروه بازرسی در امتحان کردن اجزا تهیه میشوند. این مدارک آخرین مدرک در پروژه پایپینگ است.

  8-تاریخچه اسناد کاربردی

  مدارکهای کاربردی توسط گروههای تخصصی نوشته میشود که افراد این گرهها نماینده صنایع، انجمنهای حرفهای و مشاورین میباشند. این اسناد در برخی زمینههای خاص مشخصات مورد نیاز را در قالب اصول اساسی مطرح میکنند. این اسناد کاربردی بصورت زیر است.

  کد: گروهی از قوانین یا استاندارد سیستماتیک برای طراحی، ساخت و بازرسی و… است که طوری تنظیم میشود که با قوانین مدون کشور سازگار باشد.

  استاندارد: اسنادی هستند که توسط یک گروه حرفهای که شایستگی و تجربه مهندسی لازم را دارند تدوین میگردند.

  توصیه عملی: اسنادی هستند که توسط یک گروه حرفهای تدوین میشوند.

  راهنماها: اسنادی تهیه شده توسط گروههای مهندسی هستند که شامل روشهای متعدد مهندسی میشوند. این راهنماییها در صورت صلاحدید مهندس طراح میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

  9-استاندارد کاربردی مربوط به پایپینگ

  در زیر به توضیح استانداردهای بین المللی پرداخته شده است.

  موسسه فولاد سازی آمریکا (AISC): این کد معادلات طراحی و روشهای عملی تایید شده برای فولاد ساختمانی را شامل میگردد. در ساخت سازه فولادی از این کد استفاده میشود.
  موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI): فعالیتهای آن عبارتست از: مشخص کردن اینکه چه استانداردی در چه زمانی مورد نیاز است، تایید شایستگی سازمانهای داوطلب، تهیه پروسههای موثر برای سازمانهایی که استاندارد مینویسند، با اعمال نظارت استفاده موثر از منابع را باعث میشود.
  انجمن استاندارد سازی تولیدکنندگان شیر(MSS): یک سازمان ملی در صنعت شیر و فیتینگ است. حداقل الزامات طراحی این کدها توسط صنایع به عنوان یک استاندارد برای تمام قسمتهای سیستم پایپینگ بکار میرود.
  انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME): این کد طراحی وساخت بویلرهای نیروگاه حرارتی و مخازن تحت فشار را شامل میشود. این کدها به ترتیب عبارتند از: بویلرهای نیروگاهی، مشخصه مواد، اجزای نیروگاه هستهای، بویلر حرارتی، تست غیر مخرب، قوانین نگهداری بویلر حرارتی، قوانین نگهداری بویلر نیروگاهی، مخازن تحت فشار، جوشکاری و لحیم کاری، مخازن تحت فشار تقویت شده توسط فایبر گلاس، قوانین بازرسی قسمتهای نیروگاه هستهای
  مرزهای کدهای مختلف: وقتی بیشتر از یک کد برای تعیین معیار سیستمها وجود داشته باشد و یا


  انجمن آمریکایی تست و مواد (ASTM): به منظور تدوین استانداردهایی درباره مشخصات و کارایی مواد و محصولات و سرویسهای لازم تاسیس شد. این استانداردها در مورد مشخصات استاندارد روشهای تست، تقسیمبندی، تعاریف و روش علمی و… تقسیم میشد. تمامی مواردی که در پایپینگ بکار میروند تحت آزمایشات ASTM قرار میگیرند.
  انجمن قوانین مخازن تحت فشار و بویلر: هدف این است که قوانین مربوط به بویلرها و مخازن و آژانسهای مربوطه بصورت واحد ارائه شوند. به همین دلیل توصیه میکند که مهندسین و بازرسین از کد مخازن و بویلر ASME استفاده کنند.
  بورد ملی ناظرین بویلر و مخازن تحت فشار: این گروه اقداماتی از قبیل واحد سازی قوانین و مقررات مخازن و بویلر، ارتقا استانداردها، ارائه استانداردی برای ناظرین کیفیتاستفاده از یک کد و مهر استاندارد واحد بر بویلر و مخازن که از کدهای ASME استفاده میکنند.
  انجمن مهندسین حرارت مرکزی و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE): هدف ارتقا و توسعه صنعت حرارت مرکزی و یخچال و تهویه مطبوع به نفع عموم مردم میباشد.
  موسسه ساخت لوله (PFI): هدف و الزام جدی و به اثبات رسیده در سطح طراحی و تجاری است.
  اداره کل سلامت و امنیت مشاغل (OSHA): مواردی مانند راحتی دسترسی و ارتفاع مناسب در سیستم را مشخص کرده و قانون مربوطه را تصریح میکند.
  انجمن جوش آمریکا (AWS): اطلاعاتی در زمینه مقدمات جوشکاری، طراحی جوش، تربیت نیروی انسانی در جوشکاری، آزمایش و بازرسی جوش و راهنمایی در زمینه استفاده از جوش ارائه میکند.
  کدهای ساختمانی (SBC): الزاماتی را در ارتباط با امنیت و بی خطر بودن سازه ساختمانی در برمیگیرد.
  کمیسیون آیین نامههای هستهای (NRC): یک آزانس قانونگذاری است که الزامات مربوط به صنایع هستهای و آیین نامه و اجازه ساخت و جواز عملکرد نیروگاه هستهای را صادر میکند. قوانین و آیین نامههای آن به کدی بنام CFR معروف است. بخشهایی از CFR که در سیستم پایپینگ مورد توجه میباشند عبارتند از: گزارش نقایص، صدور مجوز برای تولید و معیار انتخاب محل راکتور هستهای. NRC راهنماییهایی را منتشر میکند که روشهای مورد قبول کادر NRC در پیادهسازی بخشهای مختلف آیین نامه NRC را توضیح دهد. راهنمایی آیین نامهای که در سیستم پایپینگ

  مورد توجه هستند عبارتند از: 1-مقدمه، 2-توضیحات، 3-جایگاه آیین نامه، 4-استفاده از استاندارد ANSI، 5-اجرای آیین نامه
   

به اشتراک بگذارید