لوله کشی صنعتی (piping)1

شروع موضوع توسط ejosh ‏10 آوریل 2017 در انجمن بازرسی لوله کشی صنعتی (PIPING)

 1. ejosh

  ejosh Administrator عضو کادر مدیریت

  تاریخ عضویت:
  ‏9 آوریل 2017
  ارسال ها:
  35
  تشکر شده:
  20
  لوله کشی در فرآیندهای صنعتی، صنایع دریایی، انتقال مواد، مصارف شهری و… مورد استفاده قرار میگیرد. در پروسههای صنعتی از لولهکشی برای انتقال آب، بخار، هوا و مواد شیمیایی و… بین مخازن و اجزا مختلف استفاده میشود. همچنین از شبکههای لوله برای جمع آوری فاضلاب، پسماندهای صنعتی و در مصارف ساختمانی برای انتقال آب آشامیدنی و… و در مصارف دریایی نیز دارای اهمیت به سزایی هستند. در کارخانههایی که برای تامین و راه اندازی یک فرآیند شیمیایی خاص میباشد که به آن واحد فرآیندی میگویند. از لولهکشی فرآیندی جهت انتقال سیالات بین واحدهای ذخیره و واحدهای فرآیندی استفاده میگردد. در لولهکشی انتقالی از لولههای با قطر زیاد در انتقال سیالات و گازها در فواصل طولانی استفاده میشود. لوله کشی عمرانی جهت توزیع امکانات شهری و فاضلاب و پسماندهای صنعتی بکار برده میشود. لولهکشی ساختمانی یا تجاری شامل لولهکشی انجام شده در ساختمان تجاری و مدارس و بیمارستانها و… به منظور توزیع آب وگاز میباشد. طراحی و ساخت یک Plant صنعتی فرآیند پیچیدهای است که در آن اطلاع از محل مورد نظر، فرآیند و میزان تولید و معیار و استاندارد طراحی جهت تامین نیاز مورد نظر باید لحاظ شود.

  تجهیزات و مصالح مورد نیاز لوله کشی

  لوله ها توسط قطر خارجی و ضخامت دیواره مشخص میشوند که جنس آنها از فولاد و مس و… میباشد.کاربرد آن در مبدلهای حرارتی و ماشین آلات و … میباشد. لولهها در طول 6 تا 12 متر تولید میشوند و انتهای آن صاف و پخدار و رزوه دار میباشد. لولهها در ضخامتهای مختلفی توسط موسسات استاندارد آمریکا (ANSI)، انمجن مهندسی مکانیک آمریکا (ASME)، انجمن مواد آمریکا (ASTM) و نفت آمریکا (API) ساخته میشوند که استانداردهای (ASTM) و (API) مهمترین آنها میباشند. جنسهای محتلف در شرایط مختلف استفاده میشوند. لولههای حدیده شده در سرویس بخار و آب و گاز استفاده می شود. لولههای چدنی در خطوط فاضلاب بکار میروند. لولههای پلاستیکی برای مواد خورنده و ترکیبات شیمیایی استفاده می شود و لولههای شیشهای در آزمایشگاه کاربرد دارند. برای اتصال لولههای فولادی روشهایی از قبیل جوش لب به لب، جوش سوکتی، اتصال پیچی، فلنچ پیچدار و کوپلینگ پیچدار وجود دارد. اتصالات جوشی و پیچی برای اتصال لولههای بزرگ میباشد که با اقتصادیترین روش است. برای انتقال مواد اشتعال زا و رادیواکتیو از جوش سوکتی استفاده میشود. فلنچ پیچدار در مخازن و شیرها کاربرد دارند.

  اتصالات یا فیتینگها در تغییر مسیر لوله، تغییر قطر لوله و… استفاده میشوند که از لوله یا پیلت ساخته شده یا از فرآیندهای ماشینکاری و ریختهگری تولید میشوند.

  جوشکاری لب به لب: در لوله کشی فرآیندی استفاده میشود و مزیت آن برای اتصال لولههای با قطر بزرگ و معایب آن این است که برخی قسمتهای جوش وارد مسیر سیال میشود. اتصالاتی که در جوشکاری لب به لب به کار میرود عبارتند از: زانویی، زانویی کاهنده، برگشتی، خمها، کاهنده و افزاینده، مایترها، فلنجها که فلنج ها در پنج نوع با گردن جوشی، تخت، کاهنده، افزاینده، و ون استون میباشند.

  اتصالات جوش لب به لب جهت انشعاب گیری از مسیر:

  Stub-in: در این اتصال لوله بطور مستقیم به کناره لوله اصلی جوش داده میشود.
  Butt-welding tees: به سه دسته تقسیم میشوند. سه راهی مستقیم که قطر شاخه با قطر لوله برابر است. سه راهی کاهنده که دارای شاخه کوچکتری از مسیر اصلی است. سه راهی bull head که دارای شاخه بزرگتر از مسیر اصلی است.

  اتصالات انشعابی که در ادامه می آید توسط روش Bonney Forge ساخته شدهاند که به عنوان جایگزینی روش اتصال مستقیم به لوله اصلی استفاده میشوند.

  Weldolet : برای ایجاد شاخه 90 درجه که شاخههای نزدیک بهم را ایجاد میکند.
  Butt-welding elbloet: ایجاد شاخه مماسی یر روی زانویی بزرگ و کوچک
  Butt-welding latrolet: ایجاد شاخه کاهنده 45 درجه بر روی لوله مستقیم
  Sweepolet: ایجاد شاخه کاهنده 90 درجه بر روی لوله اصلی

  انواع دیگری از اتصالات انشعابی نیز از قبیل چهار راهی مستقیم یا کاهنده، لاترالهای مستقیم یا کاهنده و… وجود دارند.

  جوشکاری سوکت: در خطوط انتقال مواد اشتعال زا و سمی و… کاربرد دارند. از مزیت آن نداشتن نشتی، وارد نشدن فلز جوش در جریان سیال میتوان اشاره کرد. عیب آن این است که باعث به تله افتادن مایع میشود. اتصالاتی که در این نوع از جوشکاری بکار میروند عبارتند از: Full coupling، Reducer، Reducer insert، Union، Swaged nipples، زانویی و فلنج.

  اتصالات جوش سوکت جهت انشعابگیری از مسیر:

  سه راهی مستقیم یا کاهنده: شاخه 90 درجه از لوله اصلی ایجاد میکند.
  لاترال: شاخه 45 درجه با قطر برابر شاخه اصلی ایجاد میکند.
  چهارراهه: عملکرد آن مانند جوشکاری لب به لب میباشد.

  اتصالات جوش سوکت جهت انشعابگیری از مخازن یا خطوط اصلی جوش لب به لب:

  Half coupling
  Sockolet
  Socket welding elbolet
  Socket welding latrolet
  Nipolet
  Stub-in

  سیستم لولهکشی پیچی: در خطوط سرویس و فرایندهای کوچک لوله کشی بکار میرود. از مزایای آن سادگی در ساخت، کاهش خطر آتش سوزی میباشد. عیب آن نشتی و برای دمای بالا مناسب نمیباشد و همچنین مقاومت لوله کم میشود. از اتصالات در این زمینه میتوان به Full coupling، Reducer، Nipple، Union، Hexagon boushing، زانویی و فلنج پیچی و… اشاره کرد.

  اتصالات سیستم پیچی جهت انشعابگیری از مسیر:

  سه راهه مستقیم و کاهنده: ایجاد یک شاخه 90 درجه
  لاترال: ایجاد یک شاخه 45 درجه
  چهارراهه: کاربرد آن مانند کاربرد در جوش لب به لب میباشد.

  اتصالات سیستم پیچی جهت انشعابگیری از مخازن یا خطوط اصلی جوش لب به لب بصورت Half coupling، Thredolet و… میباشند.

  در هر سه مورد جوش لب به لب، جوش سوکتی و سیستم پیچی، Capها به عنوان سرپوش بکار میروند که برای بستن انتهای لوله رزوه شده مورد استفاده قرار میگیرند.

  در استانداردهای مختلف دندانه رزوه برای کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرند. این دندانهها بصورت راست یا مایل میباشند. اکثر اتصالات لولهای با دندانه مایل ساخته میشوند. دندانههای مایل با استفاده از روغن آببندی و یا نوارهای پلاستیکی آب بندی میگردند. اما دندانههای راست با با استفاده از واشر و مهره بستی آببندی میشوند. دندانههای با آببند خشک نیز در برخی استانداردها تعریف شدهاند که بدون استفاده از روغن و تفلون آببندی میشوند. نوک دندانهها تیز و پایه آن تخت میباشد به همین دلیل باعث تماس فلز با فلز و در نتیجه آببندی میشود. همانطور که ذکر شد واشرها برای آببندی بین دو سطح برای جلوگیری از نشت جریان بکار میروند. جنس واشرها آزبست فشرده و یا فلزات پر شده با آزبست میباشد. دو نوع رایج واشرها که در فلنج بکار میروند ring و full-face هستند. معیارهایی از قبیل دما و فشار سیال، شرایط محیطی کارکرد و قیمت تمام شده و…برای انتخاب واشر بکار میروند. رزوه لولهها نیز بصورت زیر تعریف میشوند:

  نوع دندانه-تعداد رزوه در اینچ-NPS

  عملیات پرداخت به نوع سطحی اشاره دارد که توسط ماشین کاری بر روی سطح تماس فلنج با واشر ایجاد میگردد. فلنجها به دو صورت شیاردار و صاف پرداخت میشوند. گام شیارها و نوع پرداخت سطح اندازه و کلاس فلنج نغییر میکند. پرداخت سطوح صاف با دو کیفیت سطح با شیارهای ریز و سطح آینهای میباشد.

  پرداخت و صورتهای مختلف فلنج موجود است که این سطوح بصورت زبانه یا شیارهایی است که بصورت جفت بکار میروند. چهار مورد آن از اهمیت ویژه ای برخوردارند که به شرح آنها میپردازیم.

  سطوح بالا آمده: در 80 درصد فلنجها مورد استفاده قرار میگیرد.
  سطوح با واشر حلقوی: به همراه یک واشر در مصارف پتروشیمی و در دما و فشار بالا بکار میروند.
  فلنج با سطح صاف: در فلنجهای غیرفولادی و در اتصال پمپها و شیرها به همراه واشر بکار میروند
  فلنج با اتصال روی هم: جهت تطبیق با لوله داخلی و در حالتی که تنش خمشی نباشد بکار میرود.

  پیچهای بکار رفته برای فلنجها بر دو نوع میلهای (دو مهرهای) و ماشین کاری شده (یک مهرهای) میباشند. مزایای پیچهای میلهای به شرح زیر میباشد:

  در صورت خوردگی و زنگ زدن به راحتی باز میشوند-به سادگی از بقیه پیچها قابل تشخیص هستند-در اندازه و جنس غیر معمول به راحتی از میله گرد ساخته میشوند.

  سوراخهای پیچ در فواصل مساوی از هم در فلنجها قرار گرفتهاند. تعیین تعداد سوراخها، قطر دایره پیچ و اندازه سوراخ آرایش پیچ را مشخص می کند.

  سرپوشهای موقتی برای خطوط لوله عبارتند از:

  سرپوش In-line: برای تمیز کردن لولههای بزرگ برای جلوگیری از آلودگی- تعمیر و نگهداری در مواقعی که نشتی از شیر وجود دارد.
  سرپوش خروجی مخازن و انتهای لوله: شامل فلنج کور با واشر تخت، سرپوش T-bolt، سرپوش Welded-on با درهای لولایی-از فلنج کور بیشتر استفاده میشود.

  اتصالات و کوپلینگهای سریع:

  اتصالات سریع: بر دو نوع میباشد، نوع اهرمی با بستهای اهرمی دوتایی و نوع پیچی با گیره مهرهای. جهت اتصال موقت تانکهای ماشینی و کامیونها و… میباشد که به راحتی باز و بسته میشوند.
  کوپلینگ سریع پیچی: بر حسب شرایط سرویس هم کاربرد موقت و هم کاربرد دائمی دارند. جهت تعمیر و ساخت خطوط موقتی مفید هستند.
  کوپلینگ لوله و اتصالات شیاردار: جهت استفاده در لوله فولادی، چدنی و پلاستیکی دارای سرهای شیاردار بکار میروند مانند زانویی، سه راهی، چهارراهی، کاهنده و… . از مزایای آن میتوان به نصب و جداسازی سریع، داشتن انبساط و مورد کاربرد در خطوط آب و روغن میباشند.
  کوپلینگ بوشی فشاری: مورد کاربرد در خطوط آب و روغن و گاز و دارای مزایایی از قبیل نصب و جداسازی سریع، داشتن انبساط و عدم نیاز به پرداخت سر لوله میباشد.

  اتصالات انبساطی جهت اتصال سازگار با تغییر طول لوله با تغییر دما در سیستم لوله کشی بکار میروند. روشهایی برای مهار چنین تغییراتی بصورت تغییر مسیر خط، حلقه انبساطی، فنرها و …است.

  اتصالات(لوله) انعطاف پذیر در جاهایی که ارتعاش و جابجایی زیاد است بصورت موقت بکار میروند. در لوله کشی مفصلدار بصورت فصل گردان یا اتصالات توپی استفاده میشوند.

  وسایلی برای جدا کردن موادی مانند رسوبات، روغن، فلزات جداشده از جوش و… از جریان اصلی موجود است که در زیر آمده است.

  جداکنندهها: برای جداکردن قطرات در یک جریان گازی
  صافیها: برای جمع آوری ذرات جامد، جای صافی قبل از شیر کنترل، پمپ و توربین است، متداولترین آن بصورت y شکل است.
  توریها: صافی ساده موقتی ساخته شده از صفحات فلزی سوراخدار یا مش سیمی که دارای سه نوع مخروطی و استوانهای و تخت میباشد. نوع مخروطی متداولتر است.
  Driplegs: از لوله ساخته شده و وسیلهای ارزان جهت جمع آوری مایع کندانس شده میباشد.

  یک تکه فلز اضافی در حل انشعاب گیری از جدار لوله یا مخزن ” تقویت کننده ” نامیده میشود. در قطعات تقویت کننده یک سوراخ کوچک جهت تخلیه گازهای حاصل از جوشکاری تعبیه میشود. هم چنین این سوراخ جهت تست نشتی نیز بکار میرود.

  جهت ساپورت کردن لولهکشی از ناحیه زانویی، میتوان از ساپورتهای ساخته شده از ورق مازاد و لوله استفاده نمود که باید تا حد امکان ساده باشند. این ساپورتها از نوع Resting، Hanger، Anchor، Tie، Guide، Shoe و … میباشند. جوش دادن ساپورتها به لوله از پیش کار شده اثر نامطلوبی روی خط میگذارد به همین دلیل از Lug استفاده میشود که کاربرد Lug در اتصال و ساپورتبندی لوله میباشد.
   

به اشتراک بگذارید