بازرسی فنی دیگ بخار

شروع موضوع توسط mahsabk ‏18 آوریل 2017 در انجمن بازرسی مخازن

 1. mahsabk

  mahsabk Member

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آوریل 2017
  ارسال ها:
  44
  تشکر شده:
  18
  جنسیت:
  زن
  ایمنی دیگ بخار نیازمند تست و بازرسی فنی دیگ بخار می باشد. دیگ های بخار ظروف پر مصرفی در صنایع برای تولید بخار هستند و در انواع مختلف با ظرفیت ها و فشار کاری تفاوت استفاده می شوند.از آنجا که هزینه دیگ های بخار گزاف می باشد حفظ و نگهداری از آنها با با بازرسی فنی و ایمنی دیگ بخار به صورت دوره ای می تواند راندمان کاری آنها را بالا برده و طول عمر دیگ های بخار و آبگرم را بالا ببرد.

  بازرسی فنی و ایمنی دیگ بخار فایر تویوب با سوپر هیتر، بازرسی ایمنی دیگ های آبگرم و آبداغ ،انجام تست های ایمنی دیگ های بخار و مخازن تحت فشار با مجوز رسمی از وزارت کار جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت های بازرسی قابل انجام است. بازرسی فنی و ایمنی دیگ بخار طبق چک لیست سازمان استاندارد توسط کارشناس متخصص انجام می شود تا از انفجار و خوردگی و پارگی بدنه دیگ و یا لوله و اتصالات جلوگیری شود.

  اهمیت بازرسی فنی و ایمنی دیگ بخار
  شرکت نیک بینش کارن با سالها در تجربه در زمینه ی تست و بازرسی دیگ بخار با بویلر با بازرسین توانمند خود خدمات تست دیگ بخار، بازرسی دیگ بخار، صدور گواهی سلامت دیگ بخار، بازرسی فنی دیگ بخار و بازرسی ایمنی دیگ بخار را انجام می دهد.تفاوت دیگ های بخار معمولاً در بدنه اصلی، صفحه ، لوله‌های جلو و عقب، کوره و اتاقک برگشت می‌باشد که باید پس از مونتاژ و جوشکاری ابتدا کامل مورد تست غیر مخرب (پرتونگاری، اولتراسونیک، مایع نافذ و...) قرار گرفته و سپس عملیات تنش ‌گیری آنها در کوره مخصوص انجام می‌شود دیگ های بخار قبل از نصب نیز باید مورد تست و بازرسی فنی و ایمنی دیگ بخار قرار بگیرند و بازرسی ادواری دیگ بخار نیز باید به صورت دوره ای انجام شود .

  دسته بندی دیگ های بخار
  دیگ های بخار یا بویلرها انواع مختلفی بر حسب تعداد مسیری که گازهای ناشی از احتراق طی می‌کند تا وارد دودکش شوند دارند:

  • دیگ بخار تک پاس: نسل اول دیگ های بخار با سوخت ذغال سنگ کارمی کردند که در لوکوموتیوهای بخار از آنها استفاده می شد که در آنها گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ را یک بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود. این نوع از دیگ های بخارمنسوخ شده است.
  • دیگ بخار دو پاس: (برای تولید آب‌گرم) گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ را دو بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود.
  • کوره برگشتی: گازهای ناشی از احتراق مسیر کوره را دوبار طی می‌کند و سپسس به پاس لوله‌ها منتقل شده و به سمت دودکش حرکت می‌کند. راندمان دیگ های بخار کوره برگشتی از دیگ های بخار دو پاس بیشتر است.
  • سه پاس: (برای تولید آب‌گرم و بخار) گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ را سه بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود.
  • چهار پاس: دیگ‌های ۴ پاس صرفاً برای تولید بخار در تناژ بالا تولید می‌شود. گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ را چهار بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود.

  منبع: http://karenboiler.com/بازرسی-فنی-و-ایمنی-دیگ-بخار/
   
  آخرین ویرایش: ‏3 می 2017

به اشتراک بگذارید