بازرسی فنی جرثقیل

شروع موضوع توسط mahsabk ‏25 جولای 2017 در انجمن سایر مباحث متفرقه

 1. mahsabk

  mahsabk Member

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آوریل 2017
  ارسال ها:
  44
  تشکر شده:
  18
  جنسیت:
  زن
  برای دست یابی به دستورالعمل جامع ایمنی جرثقیل دنبال کردن هر سه دستورالعمل بازرسی جرثقیل یعنی OSHA 1910.179 و ANSI / ASME B30.2 ضرور می باشد. در واقع صدور گواهی سلامت جرثقیل پس از چک کردن تمام قوانین ، کد ها و استاندارد ها توسط شرکت های بازرسی دارای صلاحیت صورت می گیرد.

  مزایای صدور گواهی سلامت جرثقیل
  کاهش احتمال تلفات و جراحات به افراد

  کاهش خطرات مسئولت پذیری سرپرستان

  بهبود بهره وری تجهیزات

  افزایش عمر خدمت رسانی تجهیزات

  تضمین انطباق با قوانین، کدها و استانداردها از جمله: ، ANSI، ASME و OSHA

  موارد بازرسی در صدور گواهی سلامت جرثقیل
  این راهنما برای سازه های پل جرثقیل سقفی از جمله موارد زیر می باشد:

  تیرآهن های پل

  سکو ها، نردبان، پله ها، کابین های جرثقیل سقفی

  اتصالات پیچ و جوش داده شده

  اجرای برنامه منظم بازرسی جرثقیل

  علاوه بر صدور گواهی سلامت جرثقیل بعد از نصب بازرسی های دوره ای طبق دفترچه راهنما ضروری می باشد. اولین قدم در طراحی یک برنامه بازرسی جرثقیل با کیفیت بالا، ساخت یک داکیومنت دستی کنترل شده شامل روش ها و دستورالعمل های کاری می باشد. دفترچه راهنما باید دائما بهبود یابد و به روز باشد. دفترچه راهنما باعث تسهیل در انجام بازرسی جرثقیل سقفی و رویکرد قابل تکرار، و استانداردهای مشخص شده می شود. استفاده از دفترچه راهنما باعث انتقال یکپارچه اطلاعات در تغییر بازرس و پرسنل در حین بازرسی جرثقیل می شود. تعریف دفترچه راهنما باید شامل موارد زیر باشد:

  مسئولین و وظایف هر شخص

  کمترین نیاز برای آموزش و صدور گواهینامه بازرسان

  ارائه فرم های بازرسی سفارشی برای جرثقیل های مختلف در سایت

  رعایت استاندارد ها برای اسناد و مدارک و نگهداری سوابق

  تعیین زمان انجام بازرسی جرثقیل

  کمترین میزان فواصل بازرسی

  تعیین سطح جزئیات بازرسی که باید در فواصل مختلف بازرسی انجام شود

  تعیین معیارهای گزارشات مشکوک و حوزه مشکلات به مهندس مسئول مربوطه

  کل برنامه بازرسی جرثقیل سقفی باید از نزدیک توسط تحت نظارت و سرپرستی مهندس با تجربه و آشنا با طرح و سازه های بازرسی قرار گیرد.

  بازرسی اولیه قبل از خدمات آزمایش های عملیاتی و تست بار
  اولین بازرسی طبقه بند شده، بازرسی اولیه جرثقیل شما می باشد که نیازمند یک فرد واجد شرایط برای بازرسی تمام جرثقیل های جدید و تغییر یافته قبل از استفاده اولیه است تا گواهی سلامت جرثقیل شما را صادر کند. برای ایمنی و بهره وری کارگران و محل کار شما، مهم است که تجهیزات جدد یا تعمیر شده جرثقیل قبل از شروع کار دارای شرایط امن باشند لذا برای تکمیل اولیه بازرسی جرثقیل، موارد زیر باید از نزدیک بازرسی شوند:

  عمل بالا بردن و پایین آوردن: حرکت بالابر توسط OSHA به عنوان حرکت یک جرثقیل که یک بار را بالا و پایین می برد تعریف شده است.
  ترولی و جابجایی پل: کنترل پل و ترولی باید در جایی واقع شود که در آن اپراتور به آسانی بتواند جهت حرکت رو به جلو خود را کنترل کند.
  سوئیچ های محدود کننده قفل، و دستگاه های ایمنی: تنظیمات سوئیچ های محدود کننده بالابر باید با استفاده از یک قلاب خالی در افزایش سرعت تا زمانی که به حداکثر می رسد قابل تنظیم باشند.
  آزمون بار امتیاز: بار آزمون نباید بیش از 125 درصد از بار امتیاز باشد، و گزارش آزمون باید بر روی فایلی که به راحتی در دسترس پرسنل است قرار داده شود.

  موارد بازرسی فنی جرثقیل طبق استاندارد OSHA در بازرسی جرثقیل سقفی در این مقاله توضیح مختصری داده شده است تا کارفرمایان و علاقه مندان به ساختار کلی بازرسی ایمنی جرثقیل سقفی از آن مطلع شوند. در واقع OSHA استانداردهای استخراج شده جهت ایمنی و بهداشت محلهای کاری تصویب شده بر اساس قانون بهداشت و ایمنی شغلی از سال ۱۹۷۰ می باشد که اجرای بازرسی کارخانه ها و بررسی اینکه آیا کارفرمایان قوانین و استاندارد ها را جهت ایمنی و بهداشت محیط کار بکار می برند یا خیر مورد استفاده قرار می گیرد.

  موارد مورد نیاز OSHA بازرسی جرثقیل سقفی

  اعضای ساختاری
  نشانه ها و برچسب ها
  امتیازات اتصال
  Sheaves و درامز
  شفت، محور، چرخ، سوپاپ
  ترمزها (نگهداری و کنترل)
  شاخص، سنسورهای
  واحد های تولید الکتریسیته، هیدرولیک و یا بنزینی که خود شامل آنها است
  انتقال
  قطعات برق
  پوشش و حفاظ ها
  ضربه گیر و توقف پایان
  واگن برقی و باند ریل
  ساختار باند
  سیستم هدایت
  دستگاه های زیر هوک

  تجهیزات ساختاری مانند تیر آهن ها، کامیون های نهایی ، درهای دروازه ای، نردبان، هندریلس، قاب کابین ترولی و غیره، کابین و غیره…تجهیزات ذکر شده باید برای تغییر شکل دادن، ترک خوردگی، آسیب دیدگی یا نا امنی بررسی شوند. آیا پیاده رو از گریس، و غیره خالی است؟ آیا کابین دارای کپسول آتش نشانی است؟

  نشانه ها و برچسب ها: برچسبها را برای ظرفیت مناسب بررسی کنید. آیا آنها از کف قابل خواندن هستند؟ آیا نشانه های هشدار دهنده در محل و قابل خواندن است؟ آیا آزمایشات تست جرثقیل بارگیری شده است؟ آیا در سوابق خود ثبت کرده اید؟

  نقاط اتصال: چک کردن پیچ و مهره های شکسته و پرچ ها. چک کردن جوش های ترک خورده یا نامناسب

  قرقره و دارم: شیارهای فرسوده، فرسایش زمین های شیار ، لبه های تیز و ترک ها را بررسی کنید

  شفت، محور، چرخ، سوپاپ: قسمت های خم شده و یا شکسته شده، ترک خورده را برای فرسایش بررسی کنید .سخت افزار خراب یا از دست زفته را بررسی کنید.

  ترمزها (نگه داشتن وکنترل): چک کردن سایش بیش از حد و تنظیم مناسب در قطعات سیستم ترمز، لنت ها، چنگال ها و چرخ دنده ها. برای عملکرد مناسب ترمز کنترل الکتریکی بررسی کنید.

  شاخص، سنسورهای یا دستگاه های دیگر: برای بارگذاری، باد و سایر شاخص ها در طول محدوده کامل خود، به صورت مجدد کالیبراسیون کنید.

  انتقال: برای سایش بیش از حد چرخ دنده ، درایو های زنجیره ای و کشش زنجیره ای بیش از حد را بررسی کنید. کاور بازرسی جعبه دنده را باز کنید و پوشش دندان دنده و روانکاری مناسب را چک کنید

  قطعات برقی: همه دستگاه های الکتریکی برای نشانه هایی از سوراخ سوراخ شدن و یا هر گونه خرابی کنتاکتور کنترل، سوئیچ های محدود کننده، ایستگاه های فشاری، حلقه های لغزش موتور، برس و مقاومت را باید بررسی کنید. هر گونه اتصال سیم شل برای سیم کشی آسیب دیده را بررسی کنید. شواهدی از گرم شدن بیش از حد را تیک بزنید. اطمینان حاصل کنید که درب و یا پوشش بسته شود.

  بازرسی قطعات برقی جرثقیل

  کنترل کننده ها
  سوئیچ های محدود
  دکمه ایستگاه فشار
  حلقه های لغزش موتور
  برس
  مقاومت

  پوشش و حفاظ : بررسی کنید که همه پوشش ها یا محافظ ها در محل، امن و بدون آسیب هستند

  ضربه گیر و توقف پایان : چک کردن تمام ضربه گیرها و توقف پایان برای آسیب.

  ترولی (واگن برقی) و باند ریل : ریل ها و دستگاه های اتصال را برای چفت و بست و لقی، شکاف ها، ناهماهنگی، سایش چک کنید

  سازه های باند: بررسی ساختار باند برای لنگر مناسب، اتصالات شل پیچ، خوردگی، ترک و یا تغییر شکل انجام شود.

  سیستم هادی جرثقیل
  بررسی سیستم های هادی برای:
  هم ترازی
  چفت و بست
  انشعابات
  فید قدرت
  کفش هادی برای پوشیدن

  در کل بازرسی جرثقیل ها به خصوص بازرسی جرثقیل سقفی نیاز به دانش تخصص و تجربه کاری از سوی کارشناس تست جرثقیل دارد و گاهی برای بازرسی های دقیق قطعات حساس برای اطمینان از عدم وجود خوردگی ، ترک ، تخلیل فرسودگی در قلاب ، ریل ها و قطعاتی که فشار زیادی را تحمل می کنند نیاز به بازرسی جوش و انجام تست های غیر مخرب جوش می باشد.

  طی فرآیند بازرسی فنی جرثقیل ، بازرسی دوره ای جرثقیل باید به صورت حرفه ای انجام شود تا تمامی تجهیزات و قطعات انواع جرثقیل ها که برای جابجایی اجسام و مواد درگیر هستند مورد بازرسی قرار گیرند تا ایمنی را هم برای کارفرمایان از نظر کاهش هزینه های گزاف در صورت از کار افتادگی کامل قطعات و حوادث جانی و مالی برای کارکنان به وجود آورد و یک منبع برای از بین بردن خرابی پرهزینه قطعات جرثقیل و یا از دست دادن تولید باشد.


  خدمات تست فنی و ایمنی جرثقیل
  تست فنی و ایمنی جرثقیل برجی (تاور)
  تست فنی و ایمنی جرثقیل موبایل یا متحرک
  تست فنی و ایمنی جرثقیل سقفی
  تست فنی و ایمنی جرثقیل دروازه ای

  جرثقیل ها نقش بسیار مهمی در صنعت وعملیات عمرانی و تولیدی و در کارخانه ها، بنادر، گمرک، انبار ها برای جا به جایی قطعات و موارد و کانتینرها در گمرک دارند. جرثقیل ها در انواع مختلف سقفی، برجی و دروازه ای با توجه به نحوه کار،محل قرار گیری،ظرفیت جابجایی و ... طراحی و ساخته می شوند. اما مهمترین موضوع در استفاده از جرثقیل ها, رعایت مسائل ایمنی و بازرسی فنی جرثقیل می باشد. جرثقیلی که بعد از بازرسی دارای ایرادی باشد و نقص فنی در آن یافت شود باید سریعا برطرف و تعمیر شود تا از بروز حوادث جلوگیری شود.

  اهمیت تست فنی و ایمنی جرثقیل
  شرکت نیک بینش کارن به افزایش ایمنی و قابلیت اطمینان مشتریان با ارائه خدمات و پاسخگویی که مجموعه استانداردهای صنعت برای کیفیت را ارائه می کند می اندیشد و کیفیت و رضایت مشتریان ارزش زیادی برای این شرکت دارد. ما بی وقفه در تلاش هستیم تا برای ارائه بهترین ها با تکیه بر فرهنگ مسئولیت، اعتماد و انتظارات بالا در تست جرثقیل و بازرسی جرثقیل پیشرو باشیم.

  خدمات تست فنی و ایمنی جرثقیل

  تست سوپراستراکچری
  تست قرقره
  تست قلاب
  تست درام
  تست طناب سیمی
  تست زنجیر
  تست ریل
  تست ستون ها
  تست رونق
  تست پل ها
  تست آسانسور ماشین
  تست ترمز
  تست کنترل پانل
  تست واگن برقی
  تست گارد ها
  تست ضربه گیر
  تست سیمکشی
  تست بلوک ها
  تست سوئیچ های محدود کننده
  تست حامل ها
  تست چنگال
  بازرسی ترانسفورمر
  آموزش
  خدمات مشاوره
  بازرسی التراسونیک جرثقیل
  تست رادیوگرافی جرثقیل
  بازرسی مایع نافذ جرثقیل
  تشخیص استراحت جرثقیل


  منبع: http://karenlift.com
   

به اشتراک بگذارید