بازرسی جوش Pt

شروع موضوع توسط mahsabk ‏18 آوریل 2017 در انجمن تست مایع نافذ (PT)

 1. mahsabk

  mahsabk Member

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آوریل 2017
  ارسال ها:
  44
  تشکر شده:
  18
  جنسیت:
  زن
  بازرسی جوش PT یکی از روش های غیر مخرب NDT است که جهت شناسایی ترک های سطحی و شکاف هایی که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست، می توان با بازرسی مایعات نافذ PT مکان یابی کرد. بازرسی مایعات نافذPT در مواردی که در آن بازرسی ذرات مغناطیسی MT می تواند بی فایده باشد، به طور گسترده ای مورد استفاده برای مکان بابی نشت در جوش، فولاد و مواد غیر آهنی قرار می گیرد.

  تست جوش PT یا همان بازرسی مایعات نافذ اغلب به عنوان یک فرمت از روش بازرسی چشمی VT نامیده می شود. در بسیاری از استاندارد ها مانند: AWS D.1 اینگونه ذکر می شود که جوش های مورد آزمایش مایعات نافذ باید بر اساس الزامات مورد نیاز برای بازرسی بصری ارزیابی شده باشند.

  انواع بازرسی جوش PT
  بازرسی جوش PT با ماده فلورسنت
  دو نوع از مایعات نافذ در روش بازرسی جوش PT مورد استفاده هستند: رنگ فلورسنت و مواد قابل مشاهده رنگ شده. در بازرسی جوش با مایع نافذ فلورسنت، که یک مایع بسیار مهتابی با کیفیت نفوذ خوب است به روی سطح مورد بررسی سطح اعمال می شود. خاصیت مویینگی مایع نافذ را به درون منافذ باز می کشد و اضافات مایع نافذ از روی سطح پاک می شود. سپس از یک developer یا اسپری ظهور برای نشان داده شدن عیوب جوش از جمله حفره، ترک، شیار، ناپیوستگی به صورت لایه ای نازک روی سطح مورد آزمایش استفاده می شود.در واقع این اسپری باعث جلب مایع نافذ به سطح می شود و با تاباندن اشعه ماوراء بنفش (سیاه و سفید) به جسم و کنتراست بالا بین مواد فلورسنت و جسم شناسایی رد نقص و اندازه و شکل دقیق آن توسط بازرسی جوش PT امکان پذیر می شود.

  بازرسی جوش PT با ماده رنگی
  بازرسی رنگ مایع نافذ مانند روش بازرسی با فلورسنت می باشد تنها تفاوت در این است که به دلیل وضوح مواد رنگی، در زیر نور معمولی قابل مشاهده می توان از روش بازرسی جوش PT استفاده کرد. به طور معمول، در این زوش از تست غیر مخرب مایعات نافذ یک توسعه دهنده سفید با مواد رنگی استفاده می شود که ایجاد یک پس زمینه به شدت متضاد به مواد رنگی می شود. این قابلیت به ما اجازه می دهد تا با حذف نیاز نور ماوراء بنفش و حمل راحت تر از این روش جهت بازرسی جوش و تست غیر مخرب جوش و سایر فلزات استفاده کنیم.

  بخش مورد بازرسی باید خشک و تمیز باشد چرا که هر ماده خارجی می تواند ترک ها و یا سوراخ را ببندد و باعث رد کردن مایع نافذ و ورود آن به ناپیوستگی شود. اما باید زمان کافی برای جذب کامل مایع نافذ به ناپیوستگی داده شود. معمولا در بازرسی جوش PT دقیق و حساس پس از اسپری کردن مایع نافذ یا فرچه زدن بر روی سطح ساعت باید زمان داد تا عمل جذب مویینگی به صورت کامل صورت گیرد.
   

به اشتراک بگذارید